Avaliku sektori AI lahendused vajavad diskrimineerimisriskide vastu tugevamat kaitset
Riigiasutused kasutavad teenuste osutamiseks ja andmetöötluseks üha sagedamini tehisintellekti ja algoritmilisi süsteeme. Kahe värskelt valminud raporti kohaselt ilmnes, et algoritme loovate ekspertide teadlikkus diskrimineerimisriskidest on madal ning nende riskide maandamiseks puuduvad selged meetmed. Raportid toovad esile vajaduse luua tugevamad õiguslikud raamistikud ja tööriistad, mis aitaksid tagada tehisintellekti õiglase kasutamise avalikus sektoris.
„Tehisintellekti kasutamine avalikus sektoris võimaldab pakkuda mugavamaid ja tõhusamaid teenuseid, kuid samas peame olema valvsad, et need lahendused ei süvendaks ebavõrdsust ega tooks kaasa uusi diskrimineerimise vorme,“ ütles võrdõigusvolinik Christian Veske.
Raportid valmisid EquiTech projekti raames, mille eesmärk on edendada võrdsust ühiskonnas töötades välja juhised diskrimineerimise ja kallutatuse vähendamiseks automatiseeritud otsustussüsteemides ning tõstes teadlikkust nendest riskidest.
Esimene raport analüüsis Eesti ja Leedu õigussüsteemi. Analüüs tõi esile, et nii Eesti kui ka Leedu õigus sisaldab üldiseid võrdsuspõhimõtteid, mida tuleb järgida ka algoritmide puhul. Algoritmiliste süsteemide eripäradele ei ole siiski piisavalt tähelepanu pööratud – vaja oleks suuremat läbipaistvust selle osas, kuidas algoritmide otsuseid tehakse, samuti selgemat vastutuse jagamist ning järelevalvemehhanismide ja riskijuhtimisreeglite tugevdamist.
Teine raport kaardistas Bürokrati, OTTi ja ABC Värava eest vastutajate teadlikkust algoritmipõhise diskrimineerimise riskidest ning sellest, kuidas riske tuvastada ja ära hoida. Selgus, et ekspertide teadlikkus algoritmiliste kallutatuse riskidest on madal ning puuduvad selged juhised riskide tuvastamiseks ja maandamiseks. Raport rõhutas vajadust läbipaistvuse järele ning andis soovitused riskijuhtimise meetmete väljatöötamiseks.
EquiTech projekti järgmise sammuna töötatakse välja tööriistakast riigiasutustele ja IT-arendajatele, mille kasutamine aitab tagada, et algoritmilised süsteemid kedagi ei diskrimineeriks. Tööriistakast sisaldab juhendmaterjali, kontrollküsimustikku ja e-koolitust, mis aitavad vähendada algoritmiliste süsteemidega seotud riske.
EquiTech projekti koordinaatoriks on võrdõigusvoliniku kantselei, partnerite hulka kuuluvad Justiitsministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Tallinna Tehnikaülikooli õiguse instituut ning Leedu võrdõigusvoliniku kantselei. Projekti viiakse ellu Euroopa Liidu kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste (CERV) programmi raames.
Valminud raportid on leitavad koduleheküljelt.