„Lahendus tuleb siis, kui mehed saavad probleemist aru.“ Naised peavad rügama 45 päeva jagu rohkem kui mehed, et teenida samaväärset palka
Manage ette vaatepilt, et olete hiljuti magistrikraadi omandanud noor, kes on aasta jagu riigiametnikuna leiba teeninud. Teie käe alla antakse värske kolleeg, kel pole ametikohal nõutud haridust ega valdkondlikku töökogemust. Ega hoolealune ametis säragi, katseaega ta ei läbi.
Veidi aega hiljem viiakse teid kogemata kurssi ühe huvitava asjaoluga: too kogemuseta ja hariduseta kolleeg, kelle käkke aeg-ajalt klattima pidite, teenis paremat palka kui te ise. „Tal polnud mingit katseaja palka. Tema palk oli kohe kõrgem kui minu palk peale mu enda katseaja lõppu,“ märkis too ametnik tagantjärele vaadates üllatunult.
Loe edasi SIIT
Allikas: Eesti Päevaleht
Hiljutised uudised
Osale uuringus!
Civitta Eesti viib Võrdõigusvoliniku tellimusel läbi uuringut „Nahavärvi alusel diskrimineerimine Eestis“.
Võrdõigusvolinik: Ise oled vana! Ehk hotellid 18–40aastastele ja eakatele kõrgem liikluskindlustus
Teatud vanusegruppe välistavad reklaamid või hotellid, mis mõeldud vaid 18–40aastastele – praegune seadusandlus võimalda diskrimineeritavaid inimesi abistada.
Võrdõigusvolinik Christian Veske osales Soolise Võrdsuse Foorumil
16.-17. septembril osales võrdõigusvolinik Christian Veske Prahas toimunud Soolise Võrdsuse Foorumil, mida korraldas Naiste ja meeste võrdsuse osakond Tšehhi valitsuse kantselei juures.
Soolise võrdõiguslikkuse volinik: naised on Eestis kõrgemalt haritud, aga vähesemate karjääriperspektiivide ja väiksema sissetulekuga
Hiljuti ilmus Praxises uuring naiste ja meeste erinevatest võimalustest ja eeldusteks juhiks saada. Selle valguses küsisime ekspertidelt, miks on juhtivatel kohtadel nii vähe naisi, arvestades et naised on kõrgemalt haritud kui mehed?