Õigluseotsija kaebas ainult naistele mõeldud jõusaali pärast võrdse kohtlemise volinikule
Tallinnas avati mullu kevadel Eesti esimene ainult naistele mõeldud treeningsaal Wimin. Uus kontseptsioon leidis kohe ka järgijaid ja jõusaal tegutseb edukalt. „Treenijaid ja huvilisi jagub parajalt. Oleme väga tänulikud, et juba algusest peale tasub jõusaal ennast ära,“ ütles üks Wimini asutajatest Andra Heinat. „Kliente on igast vanusegrupist, teismelistest pensionärideni. Oleme rõõmsad, et naised saavad kasutada Wiminit ka hüppelauana – kui julgust ja oskusi [koguneb] juba piisavalt, siis liigutakse üle kommertsjõusaali,“ märkis Heinat.
Paraku on Heinatil ja tema äripartneril Karmen Meieril tulnud taluda ka pahameelt. „Negatiivset tagasisidet oleme saanud kas meili teel või kommentaariumites ja Twitteris. Eks see suur hunnik meelehärmis inimesi, kes ei saanud aru, miks sellist kohta vaja on, näitas ära, et tegelikult oli sellist jõusaali väga vaja,“ sõnas Heinat.
Ka kaebus võrdse kohtlemise volinikule ei tulnud Heinatile ja Meierile üllatusena. „Volinikuga on meid ähvardatud algusest peale ja ka meili teel on nõutud „vastuseid“,“ märkis Heinat. „Kuna me teame, et meie ärimudel ei riku kuidagi seadust, siis oleme pigem ignoreerinud neid inimesi ja mitte laskunud vaidlusesse.“
Seega oli ühe ärritunud inimese kaebus võrdse kohtlemise volinikule pigem teretulnud, sest aitas õhu puhtaks lüüa ja andis jõusaali omanikele ka valmis vastuse, mida järgmistele nurisejatele ette näidata. „Kui voliniku esindusest meile helistati, siis korraks ehmatas ära, kuid õnneks rahunesime kiirelt, kui saime ka voliniku esinduselt kinnituse, et kõik on hästi ja vaja on vaid meiepoolset kommentaari,“ rääkis Heinat.
Saal mehi ei diskrimineeri
Võrdse kohtlemise volinikule kaevanud isik tahtis teada, kas ainult naistele mõeldud jõusaal diskrimineerib mehi ja kas ainult meestele mõeldud jõusaal diskrimineeriks naisi. Volinik analüüsis asja ja jõudis järeldusele, et mõlema küsimuse vastus on eitav.
„Volinik on arvamusel, et ainult ühele soole mõeldud jõusaal ei diskrimineeri teise soo esindajaid juhul, kui sellise saali avamisel on eesmärk luua turvaline ruum ühele või teisele soole, et tagada varasemast kogemusest, näiteks ahistamisest, tekkida võiva ärevuse või ebamugavustunde ärahoidmine treenimisel. Lisaks on oluline, et see ei ole ainuke jõusaal, mis asub mõistlikus kauguses treenija igapäevategevuse piirkonnas,“ kirjutas võrdse kohtlemise volinik Christian Veske oma seisukohavõtus.
Arvestades, et Wimin asub Tallinna kesklinnas, saabki järeldada, et lähikonnas on ka meestele avatud treeningsaale. Samuti lõid Wimini asutajad Heinat ja Meier oma jõusaali just põhjusega, et pakkuda naissoost treenijatele turvatunnet ja pääsu nn onu Heinode jõllitamisest.
Veske otsustas kokkuvõttes, et naistele mõeldud treeningsaal on põhjendatud ega diskrimineeri mehi. „Voliniku hinnangul on antud juhul ainult naistele mõeldud jõusaali loomise eesmärk õigustatud ja vahendid selle saavutamiseks on proportsionaalsed eesmärgiga. Naistele turvatunnet andva treenimisruumi loomine on õigustatud eesmärk juhul, kui naiste võimalused treeninguks on piiratud seoses turvatunde puudumisega,“ selgitas Veske.
„Euroopa võrdõiguslikkuse asutuste koondorganisatsiooni Equineti andmetel on ka mitme teise liikmesriigi praktikas naistele mõeldud jõusaalide loomise peamisteks ajenditeks olnud eelkõige turvatunde loomine,“ lisas ta.
Veske märkis veel, et Euroopa Nõukogu direktiivi kohaselt ei nõua võrdse kohtlemise põhimõte, mis puudutab kaupade ja teenuste kättesaadavust, et need peaksid alati olema meestele ja naistele kättesaadavad ühtemoodi, kuid seda niikaua, kui neid ei pakuta ühele sugupoolele soodsamalt. Seega ei tohi ainult naistele mõeldud jõusaali loomine tähendada seda, et naistel oleks seal odavam treenida kui meestel. Wimini saali puhul seda probleemi ei esine.
Seejuures oleks samamoodi lubatud luua ka üksnes meestele mõeldud jõusaal, kui see aitab neil end turvaliselt tundes treenida, selgitas volinik. „Equineti andmete kohaselt on ka meestele mõeldud jõusaalid lubatud vaid eelkõige meestele turvatunde tagamiseks,“ kirjutas Veske.