Võrdõigusvolinik Christian Veske juhtis arutelu soolise tasakaalu parandamise võimalustest hariduse, tervise ja heaolu valdkonnas
1. novembril toimus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellitud uuringu „Meeste väikse osakaalu põhjused hariduse, tervise ja heaolu valdkonna õppurite ja töötajate hulgas“ esitlus. Uuring tõi välja põhjused, miks meeste osakaal nendes valdkondades on madal ning pakkus võimalusi soolise tasakaalu suurendamiseks.
2023. aasta andmete kohaselt moodustasid mehed hariduse valdkonnas vaid 19% ja tervishoius ning sotsiaalhoolekandes 13% töötajatest. Uuring tõi välja, et mehed, kes valivad karjääri hariduse, tervise ja heaolu valdkonnas, leiavad tihti motivatsiooni missioonitundest ja soovist teisi aidata. Valdkonda sisenemist takistavad aga eeskujude puudus ning soostereotüübid, mis seostavad hoolivust ja hoolitsemist naistega. Samuti mõjutavad meeste karjäärivalikut prestiiž ja palk, mis on sageli hariduse, tervise ja heaolu valdkondades madalamad kui mujal.
Uuringu esitlusele järgnenud arutelu juhtis võrdõigusvolinik Christian Veske ning seal osalesid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tööala asekantsler Ulla Saar, haridus- ja teadusministeeriumi oskuste poliitika valdkonna juht Külli All, Centari vanemanalüütik Sten Anspal, Tartu Ülikooli kliinikumi õenduse ja patsiendikogemuse juht Ilona Pastarus ja Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi arendusjuht Klemen Slabina.
Arutelul osalenud eksperdid rõhutasid, et lahendused murele peavad olema laiapõhjalised. Näiteks võiksid õppeasutused oma kommunikatsioonis pöörata tähelepanu soolise esindatuse tagamisele ning sama peaksid tegema tööandjad värbamisel. Laiemalt on oluline tõsta teadlikkust hariduse, tervise ja heaolu valdkonna ametite olemusest.
Samuti tuleb sooliste stereotüüpide murdmiseks ja meeste huvi suurendamiseks rõhutada, et mainitud valdkondade tööd võivad olla täisväärtuslikud karjäärivalikud ka meestele. Oluline on hariduse, tervise ja heaolu valdkondades parandada töötingimusi ja tõsta palku, et aidata kaasa nii meeste kui ka naiste püsimisele ja lisandumisele.
Kokkuvõttes on oluline jätkata diskussiooni, kuidas tagada meeste ja naiste võrdsem osalus hariduse, tervise ja heaolu valdkonnas. See on samm õiglasema tööturu poole, mis vastab kasvavale tööjõuvajadusele ja loob kõigile võrdseid võimalusi.