ÜRO sündmus New Yorgis

Võrdõigusvolinik osales ÜRO naiste staatuse komisjoni 69. istungil

11.–21. märtsini 2025 toimus New Yorgis ÜRO naiste staatuse komisjoni 69. istung, mis on maailma olulisimaid rahvusvahelisi sündmusi naiste õiguste edendamisel. Selle aasta põhiteemaks oli Pekingi deklaratsiooni ja tegevusplatvormi tulemuste läbivaatamine ning hindamine, kuna möödub 30 aastat 1995. aasta neljandast ülemaailmsest naiste konverentsist Pekingis.

Servaüritused digitaalsest innovatsioonist ning tehisarust

Eesti eestvedamisel toimus ÜRO naiste staatuse komisjoni raames servaüritus „Soolise lõhe ületamine digitaalse innovatsiooni kaudu“, kus arutleti, kuidas tehnoloogia saab toetada naiste majanduslikku iseseisvust. Paneeldiskussioonis osalesid Singapuri, Jaapani, Keenia, Ukraina, Euroopa Liidu Välisteenistuse ning Euroopa Soolise Võrdõiguslikkuse Instituudi (EIGE) esindajad.

Võrdõigusvolinik Christian Veske tutvustas servaüritusel e-residentsuse programmi kui üht vahendit naiste võimaluste laiendamiseks ettevõtluses. „E-residentsuse programm on maailma mastaabis täiesti unikaalne toode, millel on suur potentsiaal naiste majandusliku iseseisvuse tagamisel ja nende toomisel ärisse. Täna on e-residentide seas naisi veel oluliselt vähem kui mehi, kuid võrdõiguslikkuse edendamisel on e-residentsuse programmil üüratu potentsiaal, mida loodetavasti lähiaastatel ka realiseerida suudetakse,“ märkis Veske. 

Lisaks osales võrdõigusvolinik Malta korraldatud arutelus soolise võrdõiguslikkuse ja tehisaru teemal, kus tutvustas Eesti EquiTech projekti ning rääkis Eesti plaanidest teha koostööd OpenAIga. „Tehisintellektil on suur potentsiaal soolise lõhe vähendamisel – AI-põhise õppe juurutamine võiks aidata poisse ja tüdrukuid eriti just STEM valdkondades võrdsemale tasemele, vähendades hilisemaid valdkondlike erinevusi tööturul. Samas kaasnevad tehisintellekti kasutamisega ka omad riskid, mida tuleb hoolikalt hinnata,“ selgitas Veske. Selleks ongi algatatud EquiTech projekt, mis keskendub sellele, kuidas vältida ebaõiglust ja kallutatust automaatsetes otsustusprotsessides.

Hiljutised uudised