Projektid
Siia lehele oleme koondanud projektipõhiseid tegevusi. Nende tegevuste seas on ka mitmed Euroopa Komisjoni projektid, milles voliniku kantselei on osalenud. Sellelt veebilehelt leiate meie projektide tulemusena valminud väljundid, kokkuvõtted ja infomaterjalid.
EquiTech
EquiTech
European Commission Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV-2023-EQUAL)
Taustainfo
Projekt algas 1. mail 2024 ja kestab kaks aastat.

Mitmekesisuse kuu
Esimest korda tähistavad kuus Eesti ülikooli mitmekesisuse nädalat üheskoos
Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Kunstiakadeemia ja võrdõigusvolinik tähistavad maikuus üheskoos mitmekesisuse nädalat, mis kannab pealkirja „Mitmekesised Eesti ülikoolid“.
Ülikoolides tegutsevad koos eri põlvkonnad, rahvused ja kultuurid. Eesti ülikoolides õpib ja töötab üliõpilasi ja õppejõude ligi sajast riigist Soomest Namiibiani. Ülikoolide tugevus peitub selles, kuidas neid kogemusi kaasatakse ning teaduse ja innovatsiooni huvides koos tööle pannakse. Maikuus tähistatakse mitmekesisuse nädalat, et rõhutada selle tähtsust, väärtustada erinevaid vajadusi ning võrdset kohtlemist.
„Ülikoolide rolli mitmekesisuse edendamisel on raske üle hinnata, sest nende mõju ühiskonnale tervikuna on väga suur. See, millises keskkonnas õpivad tulevased õpetajad, arstid või insenerid, millised hoiakud ja koostöökogemused nad eluks kaasa saavad, kujundab meie ühiskonda järgnevatel kümnenditel,“ ütles võrdõigusvolinik Christian Veske. „Ülikoolide initsiatiiv koos mitmekesisuse nädalat tähistada näitab, et meie kõrgkoolide jaoks on oluline luua igaühele tingimused oma tegelike võimete rakendamiseks,“ lisas Veske.
Allolevad videod selgitavad lahti mitmekesisusega seotud kitsaskohti ja pakuvad lahendusi.
WoBaCa
Projekti „Soolise võrdõiguslikkuse suurendamine töö- ja eraelu tasakaalustamise võimekuse tõstmise abil“ (Towards gender equality through increased capabilities for work-life balance, WoBaCa) koordineerib Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku kantselei Eestis. Projekti kaasrahastab Euroopa Komisjon.
Projekti eesmärk on edendada soolist võrdõiguslikkust ning tõsta naiste ja meeste töö- ja eraelu tasakaalu suurendamise võimekust, töötades välja mitmeid uuenduslikke ja interaktiivseid tööriistu. Need tööriistad aitavad suurendada võrdsust läbi igapäevaste praktiliste oskuste parandamise, hoiakute muutmise ja sooliste stereotüüpide vähendamise.
Üheks neist innovaatilistest tööriistadest on strateegiline õpimäng, millest on valminud nii füüsiline lauamäng kui ka digimäng. Mäng põhineb voliniku analüüsil aspektidest, mis takistavad töö- ja eraelu vahelise tasakaalu saavutamist või soodustavad diskrimineerivaid praktikaid, mis seda tasakaalu negatiivselt mõjutavad.
Õpimäng on loodud kasutamiseks koolides, ettevõtetes ja laiema üldsuse poolt. Osana suuremast projektist kasutatakse õpimängu paralleelselt koos lühifilmidest koosneva seriaaliga. Õppeseriaali tootis Kuukulgur Film.
Projekti väljundiks on ka töö ja pereelu tasakaalu toetavad suunised: perekondlike kohustusega inimestele, nende töökaaslastele, organisatsiooni või ettevõtte juhtkonnale, kohalikule omavalitsusele, haridusasutustele või õppeasutustele, poliitikakujundajatele, töövõtjatele ja töötajatele ning lihtsas keeles juhend.
Projekti viiakse ellu koostöös Saksamaa Heidelbergi linna ja Serbia võrdsusvolinikuga, kellelt saadakse väärtuslikku tagasisidet projekti raames loodud tööriistade kasutamise kohta nii riiklikul kui ka omavalitsuse tasandil. Projekti kolmas partner on Estonian Business School, kelle roll on käitumisteadustel põhineva metoodika ja uurimistöö läbiviimine.
Serbia Vabariik võttis osa uuringust “Kolmas elukvaliteedi uuring Euroopas”, milles võrreldi töö- ja eraelu tasakaalu Lääne-Balkani riikides ning uuringuga leiti, et Serbias on kõige suurem protsent töötajaid, kellel puudub töö ja pereelu tasakaal. Seda seletatakse töökorralduse ning paindumatu tööajaga. Naised teevad suuremal määral tasustamata tööd kui mehed ning see peegeldub ka töö ja eraelu tasakaalus.
Heidelbergi linnal on eeskujulikud praktikad, mis tagavad soolise võrdõiguslikkuse kohalikul tasandil. 29. märtsil 2007 kirjutas Heidelbergi linnavolikogu alla Euroopa Liidu võrdõiguslikkuse hartale: “Naiste ja meeste võrdõiguslikkuse harta kohalikus elus” (“The European Charter for Equality of Women and Men in Local Life”). Heidelbergist sai Baden-Wuerttembergi esimene linn ning teine enam kui 100 000 elanikuga linn Saksamaal, kes on selle harta ametlikult heaks kiitnud ja seda rakendanud. Heidelberg oli ka esimene linn Saksamaal, mis esitas teise Võrdõiguslikkuse Tegevuskava (Equality Action Plan). Plaan põhineb selgelt struktureeritud raamistikul, mille eesmärk on oskus hinnata atraktiivse ja sootundliku omavalitsuse arenguprotsessi. Heidelbergi linnal on töö ja eraelu tasakaaluga seotud küsimustes õpilastega töötamise kogemus, mistõttu on nende kogemus projekti elluviimisel hindamatu väärtusega.
Projekt kestis kaks aastat: 17. veebruar 2020 kuni 16. veebruar 2022.
Parents@Work
Euroopa Komisjoni projekt Parents@Work keskendub tööandjate töö- ja pereelu tasakaalu heade praktikate jagamisele ning töökohal tekkivate diskrimineerimise olukordade äratundmisele. Eesmärk on parandada rasedate ja perekondlike kohustusi täitvate töötajate kaitset diskrimineerimise eest töökohal.
Teemad:
- Diskrimineerimine
- Töö- ja pereelu tasakaal
- Rasedus
- Lapsevanemaks olemine
- Isadus
Projekt keskendub kolmele peamisele tegevusele:
- töö- ja eraelu tasakaalu edendavate heade tavade vahetamine ja levitamine;
- tööandjate ja töötajate teavitamine nende õigustest ja kohustustest;
- tööinspektorite teavitamine ja koolitamine vanemate õiguskaitsest töökohal.
Valminud materjalid
Tööandjatele:
- Teavik „Hea teada. Tööandja meelespea“ ja esitlus „Hooliv tööandja“ annavad ülevaate, milliste töötajate kui lapsevanemate õigustega tööandjatel arvestada tuleb.
- Valik Eesti ettevõtetes kasutatavatest meetmetest „Töö-ja eraelu tasakaalu edendavad head praktikad“
- Toetava kollektiivi käitumisjuhise, millega täiendada organisatsiooni töökorralduse reegleid.
- Rasedate töötajate ja töötavate lapsevanemate töö- ja eraelu tasakaalustamise edendamine. Juhend heade tavade kogumiseks.
Töötajatele:
- Teabeleht „Lapsevanem, tea oma õigusi“
Projekti viivad ellu võrdõiguslikkusega tegelevad asutused:
Belgia: Instituut voor de gelijkheid van vrouwen en mannen (IGVM-IEFH)
Eesti : Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik (SVV)
Bulgaaria: Komisiya za Zashtita ot Diskriminatsiya (CPD)
Portugal: Comissao para Igualdade no Trabalho e no Emprego (CITE)
Projekt kestab kaks aastat: 1. september 2019 - 31. augustil 2021.
Projekti tegevusi rahastatakse ELi õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programmist (2014-2020).





InWeGe
InWeGe
Taustainfo
InWeGe (Income, Wealth, Gender) projekt pakub innovatiivset ja statistikapõhist veebirakendust peamiselt naistele, et nad saaksid otsustada ja teha paremaid valikuid tööturul.
Projekti käigus seiratakse majandusteaduslaste abil soolist erinevust sissetulekutes ja jõukuses inimese elutsükli jooksul ning analüüsitakse soolisi erinevusi erinevates sissetulekutes, - ja pensionivarades, keskendudes Eestis valitsevatele trendidele. Analüüsis kasutatakse võrdlusandmeid ka teistest Euroopa riikidest. Vaatluse all on eelkõige naiste palgad, varad ja pensionid.
Veebirakendus
Projekti tulemusena on valminud sissetuleku ja jõukuse soolist erinevust väljendav veebirakendus. Veebirakendust saavad kasutada kõik, kes soovivad tööga seotud otsuse tegemisel, lähtuda kehtivast palgatasemest, (mis on hetkeseisuga turul valdkonnas valitsev), arvestades tema hariduslikku tausta, sugu jt andmeid. Interaktiivne tööriist tõstab teadlikkust soolisest võrdõiguslikkusest, eelkõige palga – ja pensioniteemal.
Veebirakenduse kasutamine aitab muuta Eesti tööturgu avatumaks ja läbipaistvamaks. Aitab naistel seista palgavõrdsuse eest ja annab vahendi erinevate isiklike otsuste tegemisel pensionile jäämise korral. Veebirakenduse kaudu saab kasutaja võrrelda erinevaid tulevikku suunatud isiklikke sissetulekut ja pensionitulemusi mõjutavaid olukordi, sh kui ta võtab vastu madalama palga või kui ta lahkub tööturult, millist eriala valida jt. Veebirakendus aitab tänaste otsuste mõjusid tulevikus paremini mõista.
Veebirakendus koosneb palga- ja pensionirakendusest. Palgarakendus näitab, milline on olukord Eestis. Töötajate registri andmete põhjal kuvatakse täistööajaga meeste ja naiste keskmise kuupalga erinevus maakondade ning ametialade kaupa. Näidatakse ka mediaanpalka ja keskmist palka. Infot näidatakse ametite klassifikaatori kõige madalamal tasemel, mida on võimalik vastaval Eesti kaardil märgitud maakonna ja ametiala kohta esitada. Selleks, et Palgarakendus jõuaks veelgi rohkemate Eesti inimesteni, tegime koostööd Statistikaametiga. Lähiajal on rakendus kättesaadav Statistikaameti kodulehel.
Pensioniplaani kalkulaatori eesmärk on näidata inimestele, milliseks kujuneb nende tulevane pension ning kuidas elu jooksul tehtud otsused seda mõjutavad. Oleme kalkulaatorisse koondanud kaks vaadet – tulevase pensioni tänase väärtuse ja tulevikuväärtuse. Pensioni tänast väärtust arvutatakse kalkulaatori sinistel lehtedel ning tulevikuväärtust näidatakse lehel Tulevikuväärtus, mis on roheline. Tulevikuväärtuse lehe arendamisel tegime koostööd Sotsiaalkindlustusametiga.
Teadustöö
Projekti käigus 2019.-2020. aastatel valmis üheksa teadusuuringut. Uuringuid viisid läbi Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli TalTech majandusteadlased. Täismahus uuringud on kättesaadavad inglise keeles:
- What Explains the Gender Gap in Wealth? Evidence from Administrative Data (Jaanika Meriküll, Merike Kukk, Tairi Rõõm)
- The Role of Firms in the Gender Wage Gap (Jaan Masso, Jaanika Meriküll, Priit Vahter)
- Gender Income Gap over Life Cycle: Cross-Country Analysis (Papuna Gogoladze)
- Gender Gap in Pension Income: Cross-Country Analysis and Role of Gender Attitudes (Anna Veremchuk)
- Valuation of Human Capital and the Gender Wage Gap in Europe (Tiiu Paas, Maryna Tverdostup)
- The Gender Gap in Pension Wealth in Europe: Evidence from Twenty Countries (Tairi Rõõm, Orsolya Soosaar)
- The Gender Wealth Gap in Europe: a Comparative Study Using a Model Averaging Methodology (Jaanika Meriküll, Merike Kukk, Tairi Rõõm)
- Innovation as a Firm-Level Factor of the Gender Wage Gap (Jaan Masso, Priit Vahter)
- The Gap that Survived the Transition: the Gender Wage Gap over Three Decades in Estonia (Jaanika Meriküll, Maryna Tverdostup)
Teavitustöö
Kahe aasta vältel oleme töötanud selle nimel, et Eesti inimesed oleks teadlikumad soolise palgalõhe olemusest ja selle tahkudest, aga samuti ka palgalõhe vähendamise võimalustest. Näiteks oleme korduvalt kirjutanud ja rääkinud nii rakendusest ja uuringutest, kui ka palgalõhest laiemalt. InWeGe tegemisi on meedias kajastatud ligi 70 korral. Eesti keele kõrval tegime meediatööd ka vene ja inglise keeles.
Üritused
Selleks, et noored paremini teadvustaks palgalõhega seotud väljakutseid, korraldasime koolivisiite ja e-külalistunde. Tegime kahe aasta jooksul koostööd kokku 24 kooliga üle Eesti. Lisaks Tallinnale tutvustasime projekti tegemisi õpilastele Tartust Toilani.
Kahe aasta jooksul korraldasime kuus avalikku arutelu ja ümarlauda. Näiteks 2019. a Euroopa Parlamendi valimiste eel arutasime võrdsete võimaluste üle koos kandidaatidega. Mõlema aasta augustis aga käisime Paides Arvamusfestivalil meie teadlaste uuringute tulemusi tutvustamas. Arvamusfestivali arutelusid saab mugavalt järele kuulata-vaadata teile sobivas kohas ja seadmes: 2019. aasta arutelu varade lõhest kui ka 2020. aasta arutelu ettevõtete rollist palgalõhes ja palgalõhe vähendamisest.
2019. aastal toimusid projekti ava- ja vahekonverentsid. Hea ülevaate teadusuuringutest annab ka 30. novembril 2020. aastal toimunud projekti lõpukonverents. Projekti käigus valminud rakendusi ja teadusuuringuid tutvustasime ka Euroopa võrdõigusvolinike võrgustiku Equinet 2020. a. aastakoosolekul.


Ligipääsetavuse märgis "SIIA SAAB"
„SIIA SAAB. Kõik on oodatud“ märk on julge, avatud ning abivalmi keskkonna sümbol.
Märki kasutades väärtustad ligipääsetavust ning lood võrdsemaid võimalusi kõigi jaoks. Ära muretse, kui praegu jääb sinu asutusel või ettevõttel sellest vajaka. Märgiga saad näidata oma hoiakuid ning soovi tulevikus muudatused ellu viia. SIIA SAAB sümboliga saavad oma hoolivat meelt näidata ametiasutused ja tööandjad, tootmisettevõtted ning teenus- ja transpordiettevõtted, parlament ja ministeeriumid, juuksurisalongid ja kingaparandused, restoranid ja spordisaalid. Kõik on oodatud!
Kui Sinu juures on kõik oodatud, lae märk alla ning pane see nähtavasse kohta töökuulutusele või kodulehele. Nii teavad kõik sinu avatud suhtumisest ja heast ligipääsust.
Üks sümbol, kaks eesMÄRKI

Mitmevärviline märk tähistab ligipääsetavaid ühiskondlikke hooneid, ametiasutusi, transporti jm. See märk sümboliseerib füüsilist ligipääsu ja on asukohapõhine.

Sinine märk on mõeldud kasutamiseks tööandjatele, kes soovivad laiendada oma tööjõuotsinguid ja on valmis pakkuma võrdseid võimalusi kõigile. Märgi saab lisada töökuulutusele, kodulehele. Ühevärviline märk on mõeldud kasutamiseks peamiselt veebipõhiselt.
Muudame ühiskonna ja meid ümbritseva keskkonna avatumaks kõigile inimestele, olenemata nende erivajadusest. Märgi kasutamine eeldab sinu valmisolekut märgata, soovi ligipääsetavuse teemadel kaasa mõelda ja olukorra parendamise nimel reaalseid samme astuda.
Tee järgmine samm
Asu kohe tegutsema. Loe rohkem tööandja võimaluste kohta, testi enda lahenduste ligipääsetavust ning laadi alla märk.