Võrdõigusvolinik 20 | ÜRO naiste õiguste deklaratsioon 30

5. märtsil 2025 tähistasime Rüütelkonna hoones kaht olulist sündmust: võrdõigusvoliniku kantselei 20. ja ÜRO naiste õiguste deklaratsiooni 30. aastapäeva.

ÜRO Pekingi deklaratsioon ja tegevusprogramm võeti vastu 1995. aastal. See oli üleskutse tervele maailmale – sooline võrdõiguslikkus ei ole eelisõigus, vaid inimõigus! 

Pekingi tegevusprogramm määratles 12 kriitilist valdkonda, sealhulgas naiste osalemise poliitikas, majanduslikud võimalused, hariduse, tervishoiu ja võitluse vägivalla vastu. See oli hetk, mil maailma riigid leppisid ühiselt kokku, et naiste õiguste edendamine on õiglane ning majanduslikult ja sotsiaalselt kasulik.   

 

10 aastat hiljem, 2005. aastal loodi Eestis soolise võrdõiguslikkuse voliniku institutsioon. Selle ajendiks oli soolise võrdõiguslikkuse seaduse vastuvõtmine, mis omakorda oli eeltingimuseks Euroopa Liiduga liitumisel.  

Aeg, millal Pekingi tegevusprogrammi põhimõtted kirja pandi ning Eestis soolise võrdõiguslikkuse voliniku institutsioon loodi, oli teistsugune kui praegu. Kuid kõik need samad teemad, mis olid olulised 30 või ka 20 aastat tagasi, on olulised ka täna. Sellepärast kutsusimegi kokku Eestit 1995. aastal Pekingi ajaloolisel konverentsil esindanud delegatsiooni, ning tänased ministrid, poliitikud, ametnikud ja aktivistid, et ühiselt vaadata, kuhu oleme jõudnud ja kuhu peaksime edasi liikuma. 

Pildigalerii sündmusest on allpool. Fotode autor on Enriko Lill. 

Lühike meeleolu videomeenutus on leitav siit ja sündmuse pikk salvestust on vaadatav siit.

Pekingi tegevusprogrammi 12 kriitilist naiste õigustega seotud teemat võtsime ette ka artiklite kogumikus "Naistel on õigus", kus oma ala eksperdid analüüsisid millised on olulisemad muutused ning ka võimalikud tulevikusuundumused.  Loe lähemalt siit.